V tomto roku 2023 rozbiehame bylinkové kurzy nabité veľkým množstvom informácii o našich liečivých bylinkách. Naučíte sa spoznávať bylinky, kde, ako a kedy ich zbierať a ako z nich pripravovať rôzne produkty a liečivá v súlade s prírodnými princípmi. Priblížime vám intuitívne bylinkárstvo a oživíme vo vás múdrosť, ktorú má po našich predkoch v sebe každý z nás.

Letný bylinkový kurz

Element - OHEŇ

Orgány - srdce, tenké črevo, osrdcovník, cievy, lymfa, mozog

V období máj - jún nám dominuje podľa Tradičnej Čínskej Medicíny element Ohňa. Ten je spojený s orgánovým celkom srdce - tenké črevo. Srdce sa považuje za vládcu všetkých orgánov, je sídlom vedomia a psychiky. Kontroluje energiu jang celého tela. Poháňa krv a riadi spánok, najmä schopnosť zaspať. Srdce reguluje cirkuláciu krvi v tele, kontroluje vedomie, dušu, spánok, pamäť, myseľ a emócie.

Keď je element ohňa v nás nevyvážený, ľahko podliehame stresu, pociťujeme úzkosť, nepokoj v duši, máme zlý spánok, nadmerne sa potíme. Je to tak preto, že v srdci sídli naša duša a zároveň srdce ovláda stav mysle. Meridián srdca udržuje emocionálnu a psychickú rovnováhu. Ak je srdce a jeho energia v rovnováhe, pociťujeme nadšenie pre život. Prebytok ohňa však môže vyvolať vnútorný nepokoj. Tenké črevo zasa triedi a spracúva dôležité živiny.

Z iného pohľadu sa stará o "mentálne" spracovanie. Tenké črevo má na starosti vylučovanie - oddeľovanie čistého od nečistého, transformáciu vody a tiež termoreguláciu – vnímanie tepla a chladu.

Čas a miesto 6.5., 10:00 - 18:00 hod. – 7.5.2023, 9:00 - 14:00 hod. Čadca a okolie, Slovensko

Čo nás na kurze čaká:

  • Objasníme si princípy piatich elementov tradičnej čínskej medicíny, párové orgány, ako fungujú čo ich podporuje a čo ničí, ako sa navzájom ovplyvňujú a podporujú, rozoberieme si hlavne srdce a tenké črevo,
  • Rastliny: Vplyv okolia na rastliny, ktoré časti, ako, kde, kedy a akým spôsobom ich zbierať, a uskladňovať. Rozoberieme si ich, naučíme sa ako ich spracovávať a používať. Dáme vám množstvo receptov na prípravu čajov, mastí, tinktúr, práškov, kúpeľov, odvarov,.... Prevedieme vás rastlinnou liečbou.
  • Povieme si, ako stres, nezdravá strava, nedostatok pohybu a spánku, elektromagnetický a iný smog oslabuje fyzické a psychické zdravie. Čo všetko nás ovplyvňuje, aké súvislosti existujú medzi našimi fyzickými chorobami a psychickým zdravím? Ako súvisí zdravie srdca a tenkého čreva s našich duševným zdravím? V prípade priaznivého počasia sa vyberieme na krásne horské lúky v okolí. Budeme spoznávať liečivé rastliny, naučíme sa ich zbierať, spracovávať a používať. Po skončení kurzu, každý účastník obdrží certifikát.

Ubytovanie a strava: Ubytovanie v okolitých penziónoch a stravovanie v reštaurácii aj obchod v blízkosti.
Po úspešnom absolvovaní kurzu dostane účastník certifikát. Možnosť zapožičania výbavy.

Uvádzacia cena: €120,- €80,-

Termín: 16-17.9.2023